САД развиле воени биолошки проекти во лаборатории кои работат во земјите кои граничат со Русија, а Москва има цврсти докази за тоа, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„За жал, имаме многу добри причини да веруваме, и има силни докази, дека Соединетите Држави развиваат биолабораториски програми во различни земји низ Руската Федерација, вклучително и Украина“, изјави тој во интервју за Си-Ен-Ен. во вторник.

„Ова е многу сложена и многу опасна биолабораторија, управувана во строга тајност од американски специјалисти“, рече Песков.

„Ова е реалноста со која се соочуваме“, рече тој, додавајќи дека во Русија не останало хемиско или биолошко оружје од 2017 година, бидејќи сите нејзини залихи се целосно елиминирани во согласност со меѓународните договори.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков претходно изјави дека специјалната воена операција во Украина обезбедила докази дека режимот во Киев итно ги отстранува трагите од воената биолошка програма финансирана од САД во Украина.

Тој рече дека според вработените во украинската биолабораторија, голем број исклучително опасни патогени, како што се чума, антракс, туларемија, колера и други смртоносни болести, биле итно уништени на 24 февруари.

Американскиот државен потсекретар за политички прашања Викторија Њуланд, додека сведочеше пред Комитетот за надворешни односи на Сенатот на САД на 9 март, призна дека некои тајни биолошки истражувачки капацитети работат во Украина и дека Вашингтон се обидува да ги спречи руските сили да добијат контрола над овие објекти.

Таа рече дека американскиот Стејт департмент е „прилично загрижен што руските трупи, руските сили, можеби бараат контрола врз [овие лаборатории], така што ние работиме со Украинците на тоа како можат да спречат овие истражувачки материјали да паднат во рацете на руските сили. .

Руското Министерство за одбрана соопшти дека тоа е всушност потврда за вмешаноста на Пентагон во воено-биолошките програми на Украина.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, во меѓувреме, негираше дека САД контролираат хемиски или биолошки лаборатории во Украина.