„ЗАБОРАВИВТЕ ШТО И НАПРАВИВТЕ НА ЈУГОСЛАВИЈА“ Путин загрме по САД погласно од кога било, остра порака го потресе светот

Рускиот дипломат рече и дека „украинските радикални групи применуваат тактики што ги користеле нацистичките сили за време на Втората светска војна“.

Американското Министерство за одбрана очигледно заборави како Вашингтон и нивните сојузници ги бомбардираа Ирак, Либија и Југославија , изјави денеска рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов, коментирајќи ги изјавите на Пентагон за наводните руски воени злосторства во Украина.

– Имаме чувство дека Пентагон заборави како, неодамна, САД и нивните сојузници во НАТО бомбардираа градови во Југославија, Ирак, Либија. Нечуените злосторства извршени од американски војници и платеници во Авганистан и Сирија, исто така, се чини дека исчезнаа од меморијата на Вашингтон –  ја цитираше прес-службата на Антон руската амбасада на својот канал Телеграм, пренесува ТАС С.

Рускиот дипломат рече и дека „украинските радикални групи применуваат тактики што ги користеле нацистичките сили за време на Втората светска војна“.

Урнатини на Генералштабот

Фото: Profimedia

– На ударите на нашите воени сили се насочени исклучиво објектите на воената инфраструктура на Киев. Како одговор, украинските радикални групи ги користат тактиките што ги користеа нацистите за време на Втората светска војна . Користејќи ги жените и децата како жив штит, неонацистите распоредуваат повеќецевни ракетни системи во станбени области и ги користат за напади врз руските војници –  изјави Антонов на својот канал Телеграм.

Силите, исто така, „користат ракети Point-U со касетна муниција против цивили“ и „спречуваат цивилите да ги напуштат непријателските зони“, нагласи рускиот амбасадор, пренесе ТАС С.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа