ГЕРМАНСКИ АМБАСАДОР: Нападот на СР Југославија беше јасно и ладнокрвно кршење на меѓународното право

Жаклин Настиќ, пратеничка од Партијата на левицата во германскиот Бундестаг и претседател на фракцијата Левица во Комитетот за одбрана, рече дека нападот на НАТО врз СРЈ е преседан.

Агресијата на НАТО против поранешна СР Југославија е преседан што го направија САД и „коалицијата на подготвените“ во 2003 година против Ирак, а сега Русија ја користи против Украина, изјави Жаклин Настиќ, пратеничка на левицата во германскиот Бундестаг и претседател на фракцијата Левица во Комисијата за одбрана.

„Утре, 24 март, се навршуваат 23 години од агресијата на НАТО врз СРЈ. „Тој напад беше јасно и ладнокрвно кршење на меѓународното право и претставува преседан, кој САД и коалицијата на волонтери го продолжија во Ирак во 2003 година, а сега Русија го користи против Украина“, рече Жаклин Настиќ во изјавата. доставена до Танјуг.

Таа потсети дека Југославија била бомбардирана 77 дена, под изговор, како што го цитирала тогашниот шеф на германската дипломатија Јозеф Фишер, за да „спречи уште еден Аушвиц“.

„НАТО уништи градови, училишта, болници, електрани, цркви, меморијални центри, мостови, возови“, делумно дури и со муниција со збогатен ураниум. До денес населението има здравствени последици“, рече таа.

Таа нагласи дека жртвите на бомбите биле пред се цивили, додека штетата на југословенската војска поради криењето била ограничена.

Жаклин Настиќ рече дека тогашниот портпарол на НАТО Џејми Шеј ја создал идејата за наводно неизбежна „колатерална штета“, која треба да го отслика убиството на цивилите и уништувањето на цивилната инфраструктура на ладен бирократски јазик.

„Сепак, во војните најчести жртви се жените, децата и мажите кои не учествуваат во конфликтот. Тоа е уште една причина да се отфрлат сите војни“, рече таа.

Затоа, подвлекува таа, Левица бара безусловно враќање на меѓународното право, кое содржи забрана за употреба на сила: „Не смее да има исклучоци“, рече Жаклин Настиќ.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа