Вучиќ за моралот на ЕУ: Зошто не извршија агресија врз Русија како во 1999 година?

Претседателот Александар Вучиќ денеска постави јавно прашање до европските претставници кои велат дека прашањето за воведување санкции кон Русија сега не е економско туку морално прашање, кога Србија ја изврши агресијата во 1999 година и зошто не спроведува апсење на Русија сега.

„Можеби е подобро нашата земја да биде господар на неискажаните зборови, отколку слуга на она што јас би го кажал“, рекол Вучиќ, пренесува Танјуг, додавајќи дека Србија не извршила агресија во 1999 година, па повторно 19 земји од НАТО извршиле агресија врз нашата земја.

Вучиќ рече:

„Зошто вие така морално и принципиелно не извршите агресија против Русија и не влезете во Украина за да ја заштитите? „Моралот е важна категорија во политиката, но не може еден ден да се држите до моралот, а следниот да не бидете толку важен.

Тој иронично изјави дека верува оти луѓето од ЕУ се многу попаметни и дека ЕУ е поголема и подобра во се.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа