ВО МАРИУПОЛ КОРИСТЕНО ХИПЕРСОНИЧНО ОРУЖЈЕ : Русите ги кренаа во воздух позициите на фашистичкиот полк „Азов“ -ВИДЕО

ВО МАРИУПОЛ КОРИСТЕНО ХИПЕРСОНИЧНО Борбата за Мариупол продолжува. За да ги уништи позициите на екстремистичкиот полк „Азов“, руската армија употреби тешки повеќецевни пламенофрлачки системи TOS-1A Solncepek.

Во Мариупол продолжуваат жестоките улични тепачки. Еден од клучните јазли на одбраната на градот е фабриката Азовстал. Таму се закопаа членовите на Азовскиот полк.

Руската армија употреби TOS-1A Solncepek за уништување на непријателските позиции. Членови на „Азов“ објавија видео од пукањето на Азовстал снимено со дрон. На него се гледа како позициите во фабриката биле погодени од термобарична муниција.

Евидентиран е и моментот на истрелување на термобарични проектили кон позициите на „Азов“.

ТОС-1А „Солнцепек“ е модернизација на советскиот тежок повеќецевни пламенофрлачки систем ТОС-1 „Пинокио“. Ова оружје е создадено на шасијата на тенкот Т-72 во 2001 година. Тој е способен да испука муниција запалива за чад и термобарична муниција од калибар 220 mm на растојание до 3.000 (и најнови проектили до 6.000) метри.

Тешкиот повеќецеден систем на пламенофрлачот ТОС-1А се користеше за време на воената операција во Сирија, конфликтот во Нагорно-Карабах во 2016 година и Втората војна во Карабах во 2020 година. Во вториот случај, ТОС го користеа и Ерменците и азербејџанските војски.

Западните медиуми го нарекоа ТОС-1А „Солнцепек“ еден од најсуровите видови на оружје што го поседува руската армија, бидејќи буквално ги согорува погодените цели.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа