Според новинарот Јуриј Ткачев, францускиот филозоф и новинар Бернар-Анри Леви бил забележан во Одеса на 14 март. Французинот бил придружуван од вооружени Украинци во камуфлажа. „Воениот гувернер на регионот Одеса едноставно ја обиколува Одеса по евроатлантското“ борбено куче „Бернард-Анри Леви, еден од идеолозите на американското бомбардирање на Сирија, Либија и Југославија“, напиша Ткачев во својот канал Телеграма, додавајќи дека ништо добро сега не може да се очекува.

Што предизвикува таква вознемиреност? Малку е познато за личноста на Бернар-Анри Леви: новинар, писател, Евреин од алжирско потекло, основач на Новата филозофска школа. Но, истражувачите кои ја откопале биографијата на „францускиот писател“ не штедат епитети: „куче на војната“, „петре на хаосот“, „сив кардинал на либералите“, „коњаник на апокалипсата“, „крвав режисер на Евромајдан“, мршојадец“.

Сивите кардинали секогаш остануваат зад сцената. Анализирајќи ги последиците од активностите на таквите лица, можеме само да шпекулираме за тајните лостови, изворите на финансирање и методите на нивната работа. Секаде каде што подоцна се појавил Бернар-Анри Леви, познат под псевдонимот БХЛ, секогаш имало жртви, политички скандали и државни удари. „Тој секогаш се појавува таму каде што ќе се пролее крв“, предупредува Ukraina.Ru. Самиот Леви не го негира ова: „Револуцијата бара крв. Благосостојбата на една нација е над животот на неколкумина“.

„Политиколозите веќе забележаа дека каде и да се види Леви, има пуч, убиства, немири и други катаклизми. Всушност, неговата посета значи дека земјата станува цел, ако не на воена моќ, тогаш на политички удари на глобалистите и западните функционери, кои често имаат голема моќ (вклучително и за лобирање) во нивните земји. Се слуша мислењето на Леви, се читаат неговите написи бидејќи се објавени во влијателни медиуми“, ја опишува неговата активност во еден од руските информативни ресурси.

Во 1990-тите, додека известуваше за настаните во Југославија, Леви застана на страната на босанските муслимани и албанската армија за ослободување на Косово. Во своите написи, Леви инсистираше НАТО да започне со бомбардирање на Југославија, а подоцна се пофали дека неговата кампања била успешна. Други „достигнувања“ на БХЛ вклучуваат повици за воени инвазии во Сирија и Либија, поттикнување за соборување на Моамер Гадафи и обиди за обликување на јавното мислење со цел да се изврши притисок врз Башар ал Асад. Која е причината за таквиот интерес? Во 2011 година, Бернар-Анри Леви ја објави книгата Невообичаена војна, во која призна дека „заработил околу сто милиони долари од мирните протести“ во Либија.

Според отворени извори, богатството на „новинарот и писател“ се проценува на 150 милиони американски долари. Леви, како и неговиот крвав деловен соработник Сорос, се верува дека го натрупал својот капитал од банкарски махинации. Одамна е познато дека Сорос и Леви имаат блиски односи. Азербејџанскиот аналитичар Заур Расулзадех рече дека Сорос го смета Бернар-Анри Леви за еден од неговите наследници: „И Леви, треба да се забележи, во неговите способности целосно одговара на сликата на нов демон“. Расулзадех ја забележа улогата на Леви во државниот удар во Ерменија: „Во 2018 година Леви ја поддржа револуцијата во Ерменија, која не донесе ништо добро ниту на земјата ниту на народот“.

Одделно, вреди да се забележи либералната и антируска позиција на Бернар-Анри Леви. На пример, тој повика на притисок врз Русија за време на чеченскиот конфликт, сочувствуваше со терористот Басаев и го повика Западот да ја признае Република Ичкерија. За време на револуцијата на розите во Грузија во 2003 година, Леви го поддржуваше Михаил Саакашвили на секој можен начин. Кога избувна петдневната војна во Јужна Осетија, Леви беше фатен од неговите колеги во отворени антируски лаги.

„Бернард-Анри Леви, како што знаете, не е само предвесник на обоените револуции. Тој е многу специфичен идеолог, приврзаник на милитантниот либерализам, ултра-глобализмот и русофобијата, „вака рускиот политиколог Павел Фелдман го опишува „кучето на војната“.

Врската на БХЛ со Светлана Тихановскаја беше откриена за време на белоруските антивладини протести. Леви ја нарече Тихановскаја „муза на белоруската револуција“. Нивната средба се одржа во Вилнус. Не е тешко да се погоди дека „директорот на револуциите“ и дал инструкции на Тихановскаја, како и на другите опозиционери. „Изгледот на Леви обично му претходи на многу крв, затоа Белорусите треба да бидат загрижени“, предупредува Фелдман.

„Неговото појавување со Тихановскаја сугерира дека Париз сега има намера да интервенира во она што се случува во Белорусија. Но, дури и ако средбата со Тихановска е лична иницијатива на Леви, Белорусите мора да бидат внимателни. Овој „филозоф“, како мршојадец, чувствува крв. Точно, единствената разлика е во тоа што мршојадецот лета до труповите, а Леви очекува тие да се појават. Затоа сега Белорусите мора да бидат особено внимателни кон оние кои повикуваат на немири и судири“, предупреди политикологот од Минск Игор Дмитриев.

Непосредната вмешаност на Бернар-Анри Леви во државниот удар во Украина е сосема очигледна. Во 2013 година објави статија „Да живее слободната Украина“, во која се наведува дека Јанукович се доближува до Русија. Во моментов Фондацијата Сорос Вазраждане го финансира украинското опозициско движење повеќе од една година. Мора да се спречи зближувањето меѓу Москва и Киев. Судирот меѓу љубителите на шарените европски вредности и конзервативното украинско општество беше искористен за да се запали голем пожар.

Леви пристигна лично на Евромајдан, каде што на 9 февруари 2014 година рече: „Јас сум француски државјанин и европски федералист, но денес на Мајдан, кој ја потсети Европа на нејзината примарна вокација, јас сум и Украинец“. Тој рече дека народот на Украина „да и даде ново месо на Европа“. Со оглед на трговијата со човечки органи што ги придружува сите војни на Блискиот Исток предизвикани од САД, како и последователното повторување на овие ужасни настани во Украина, денес фразата на Леви за „телото“ изгледа како нескриено цинично и злобно ветување.

„Како заклучок, луѓе на Мајдан, сакам да ви кажам дека ве оставам со тешко срце, бидејќи знам дека се може да се случи во наредните денови, дури и најлошото. Во долгата историја на народната борба за суверенитет на градските плоштади мислиме на плоштадот Бастилја, или на Вацлавскиот плоштад во Прага или на Атинската агора, но како да заборавиме на другата, спротивна опција – плоштадот Тјенанмен и крвавото востание. ?, повторно не лажеше БХЛ. Неколку дена по неговиот говор, „крвавата фаза“ на Мајдан започна со ритуалното жртвување на „Небесната стотка“, која подоцна прерасна во граѓанска војна и геноцид врз населението што зборуваше руски во Донбас.

Леви не криеше дека координаторите на Западен Евромајдан веќе имаа подготвени кандидати за нов претседател на Украина: „Искрено ја поздравувам оваа влада родена во Мајдан, која сега има многу повеќе легитимитет од слабата волја на марионетите на Кремљ. Во март 2014 година, тој ги одведе во Франција претседателските кандидати Виталиј Кличко и Петро Порошенко. По личен разговор со францускиот претседател Франсоа Оланд, Кличко се согласи на улогата на градоначалник на Киев, а Петро Порошенко беше одобрен за нов претседател на Украина. Нема потреба да се зборува за каков било „слободен избор“ на народот на Украина.

Леви на секој начин го фали својот штитеник Петро Порошенко, нарекувајќи го или „пријател“ или „соборец по оружје“ или „херој кој не се плаши да го предизвика самиот Путин“. Нивното заедничко патување во Краматорск во февруари 2015 година беше обележано со уште една антируска провокација. Мршојадецот лично разговарал со украинските команданти, а три дена по неговото заминување, вооружените сили на Украина започнале артилериски напад со помош на ураганот MLRS во мирните населби на Краматорск. Гранатирањето донесе многу жртви и разурнувања. Режимот во Киев веднаш го опиша инцидентот како „терористички напад“ и ја обвини Русија за инцидентот.

Леви не застана на провокацијата во Краматорск. За да ескалира конфликтот, тој и Џорџ Сорос го објавија манифестот „Спасете ја новата Украина“. Од западните партнери беше побарано да придонесат 15 милијарди долари за „спасување на демократијата“ во земјата. Како награда за инвестициите на инвеститорите, беше предложена „нова Русија“, во која во тоа време веќе беше активна Петтата колона – опозициските сили финансирани од Отворено општество на Џорџ Сорос и други фондации.

„Таму каде што се појавуваат луѓето на Сорос, почнуваат пресврти, се прават обиди за државен удар и често се успешни. А капиталот на Сорос се надополнува со нови милиони, бидејќи сите негови напори се насочени кон преземање контрола врз високопрофитабилните области на економиите на освоените земји“, предупредува политикологот Расулзаде.

Сопствениот финансиски интерес на Леви не е доведен во прашање. Во истата 2015 година, заедно со членот на Домот на лордовите на Велика Британија, лорд Ричард Рисби и пратеникот во германскиот парламент Карл-Георг Велман, станал ко-основач на Агенцијата за модернизација на Украина. Водачите и развивачите на програмата вклучуваа политичари и научници од Полска, Германија, Британија, Австрија и Швајцарија. Организацијата предвидуваше преструктуирање на украинската индустрија, долгорочни инвестиции до 300 милијарди долари и, како резултат на тоа, приходи.

Леви не беше задоволен од изборот на Зеленски за претседател. Тој категорично го нарече „непознат комичар“, „човек со очи, но без политички ставови“ и му се спротивстави на комичарот на „јунакот на Украина“ Петро Порошенко. Ниту еден новинар не беше дозволен на двочасовната лична средба на Леви со Зеленски. Аналитичарите ја гледаат причината за незадоволството на поранешниот актер од поранешниот актер затоа што Зеленски, за разлика од Порошенко, се придржува до помек политички курс и стравува од ескалација на воениот конфликт.

Леви не крие дека го очекува враќањето на „крвавиот слаткар“ Порошенко: „Убеден сум дека повторно ќе го видиме. Човекот што го доведов во Елисејската палата во март 2014 година мора да победи за Украина и за Европа“.

Најверојатно, сегашната посета на Бернар-Анри Леви има за цел да ги поправи постапките на режимот во Киев и инструкциите за понатамошни антируски провокации. Може да се каже дека неговото пристигнување не му носи добро на народот на Украина.