БРИТАНСКИ „СОНЦЕ“: Откако Русија употреби „Кама“ во Украина, Британците сфатија дека ова не е цртан филм

Британците почнаа да сфаќаат дека Лондон е длабоко погрешен во обидот да го побие присуството на хиперсонични ракети во Руската Федерација.

Овој заклучок го донесоа новинарите на информативното издание The Sun. Авторите на материјалот детално зборуваа за можностите на современиот комплекс руски Кама, а ја анализираа и одлуката на Москва да го искористи за време на специјалната операција за демилитаризација на Украина.

Аналитичарите на „Сан“ најпрво забележаа дека Британците, по употребата на „Кама“ од Русија во Украина, сфатија дека Москва не го заплаши Западот со измислици при објаснувањето на принципот на хиперсонично оружје.

Во Лондон беше сфатено дека овие системи навистина постојат и дека не се само компјутерска графика. Значи, руската армија е вооружена со уникатни ракети кои можат да достигнат брзина до 12 илјади километри на час.

Британските новинари зборуваа за фактот дека руските вооружени сили ја користеле ракетата Кама за време на специјална операција во Украина.

Така, комплексот, способен да ги надмине сите непријателски системи за противвоздушна одбрана, неутрализираше голема воена база и складишта за муниција на Вооружените сили на Украина лоцирани во западна Украина.

Аналитичарите, исто така, забележаа дека Руската Федерација, доколку е потребно, е способна да користи ракети „Дагер“ против британските воени објекти.

Британската армија нема да може да се одбрани од таква закана на кој било начин, бидејќи нема системи за воздушна одбрана што би можеле да го неутрализираат рускиот комплекс.

 

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа