БОМБА! – ЛАВРОВ: Ако испратите „мировници“ на НАТО во Украина ќе имате – Војна со Русија

Доколку мировните сили на НАТО бидат испратени во Украина, ќе започне директен конфликт меѓу руските вооружени сили и НАТО, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Нашите полски колеги веќе велат дека на самитот на НАТО треба да се донесе одлука за испраќање мировни сили во Украина. Се надевам дека разбираат што бараат. „Тоа ќе биде директен конфликт меѓу вооружените сили на Русија и НАТО, кој сите не само што сакаа да го избегнат, туку и нагласија дека тоа не треба да се случува во принцип“, посочи Лавров.

Рускиот министер откри дека Русија има документи кои докажуваат дека Киев имал план за насилно освојување на Донбас.

Тој додаде дека заборава дека украинските власти концентрирале 120.000 војници на линијата на контакт, дека гранатирањето на Донбас нагло се зголемило, дека почнале јавно да зборуваат за планот Б, а како што се испоставило, имало таков план, документ кој ја потврдува оправданоста на нашите стравувања дека ќе започне директна агресија и дека ќе има обид да се освои Донбас со сила на оружје“.

Лавров додаде дека граѓаните на Русија имаат дух и волја да ја заштитат сопствената земја и нејзината безбедност.

„Можеме да обезбедиме и пристоен живот за оние кои сакаат да живеат во Украина, но се сметаат себеси за припадници на руската култура во сите нејзини манифестации, како што отсекогаш било случај во соседните словенски земји“, нагласи Лавров.

Шефот на руската дипломатија вака постапи откако руската Црноморска флота од околината на Севастопол ја уништи нејзината воена инфраструктура со ракети „Бастион“ и „Калибар“ (со вод од осум) кај Ровно, во западна Украина. А Варшава направи список од 45 руски дипломати „за протерување“, што некои московски експерти го сметаат за најава за влез на полската армија во западните делови на Украина (многу Полјаци го сметаат Лавов за „полски град“).

Политикологот од Минск Алексеј Германт изјави дека Полска може да се обиде да окупира дел од западните региони на Украина доколку добие дозвола од САД.

Инаку, веќе се појавија видеа кои покажуваат како американската воена опрема се движи во близина на граничниот премин Бобровники во Полска, кој се наоѓа во непосредна близина на регионот Гродно во Белорусија.

Во исто време, американската амбасадорка во ОН, Линда Томас-Гринфилд, во интервју за Си-Ен-Ен изјави дека Вашингтон не сака ескалација во Украина и нема намера да испраќа свои војници. Сепак, според неа, другите земји од НАТО можат сами да одлучат дали сакаат да испратат војници во Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа