Бајден призна дека руските хиперсонични ракети со кама се несоборливи

Супериорната употреба на руските хиперсонични ракети „кама“ на Запад не остави никого рамнодушен.

Американскиот претседател Џо Бајден рече: „Таа ракета ја има истата боева глава како и секоја друга. Нема голема разлика, освен што („Кама“) е речиси невозможно да се запре“За работите да бидат уште посимптоматски, претседателот на САД тоа не го кажа во разговор со раководството на Пентагон, туку на средба со американски бизнисмени.

Следете ги нашите избрани најдобри вести на нашиот канал „Телеграма“ на телефони со Android преку инсталација на Play Store или десктоп компјутери ТУКА

Неколку часа претходно, портпаролот на Министерството за одбрана на Руската Федерација – генерал Игор Конашенков – откри дека единствениот „Кама“ го уништил подземното складиште на украинските тактички ракети „Точка-У“, во планинска област во Ивано- Регионот Франкивск во Украина. А други се складирањето на гориво и мазива во регионот на Николаев.

И во магацинот во регионот Ивано-Франковск, нуклеарни боеви глави се чувале за време на СССР. Така беше заштитено.

Конашенков откри дека „Кама“ била испукана во тој магацин од далечина од 1.000 километри.

Имајќи го ова на ум, не е чудно што во Германија и Франција веќе јавно се зборува дека Русија влева страв во украинската армија исто колку и „Камите“, барем колку во Пентагон и седиштето на НАТО.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа