„УКРАИНА ЌЕ ГИ ПРИЗНАЕ ДОНБАС И КРИМ“ Експертот открива: Ова се детали од договорот за кој се преговара

На вториот ден од војната во Украина, претседателот Володимир Зеленски се откажа од петгодишната аспирација на земјата кон НАТО.

Шефот на турската дипломатија, која се нуди да биде домаќин на лидерите на Украина и Русија, оценува дека се приближуваат до договор за клучните прашања и дека има договор за некои теми .

Се шпекулира и дека има нацрт-договор: Украина би била воено неутрална, можеби би ја признала загубата на Крим и Донбас и би добила гаранции од големите сили.

На вториот ден од војната во Украина, претседателот Володимир Зеленски се откажа од петгодишната аспирација на земјата кон НАТО.

Русите на дваесеттиот ден на преговарачка маса ги претставија познатите модели на неутралност. И шведската и австриската за украинската страна беа неприфатливи .

Зборувајќи за неутралноста на Шведска, историчарот Александар Животиќ, редовен професор на Филозофскиот факултет, вели дека таа трае два века и дека во суштина е внатрешна.

– Неутралноста е создадена со внатрешен консензус во првата половина на 19 век, за да се одговори на безбедносните предизвици од тоа време, односно на конфликтите на европско тло – објаснува Животиќ. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа