СЕ СПРЕМА ЛИ ВОЈНА НА БАЛКАНОТ? НАТО отвора воздухопловна база на Балканот. „Хрватска и Србија се во трка за вооружување“

Старата воздушна база на Албанија од времето на комунизмот треба да стане тактичка оперативна станица на НАТО кога повторно ќе биде отворена во 2023 година, пишува Еуроњуз.

Воените трошоци сега се во пораст во поголемиот дел од Европа, најмногу во Германија, но и на Балканот.

Тензиите растат и во близина на Албанија. Хрватска, која е членка на НАТО, и Србија, која се противи на алијансата, се чини дека се во мини трка за вооружување, пишува Еуроњуз.

Србија набави надградени авиони МиГ-29, тенкови и ракетни системи од Русија, додека Хрватска купи 12 борбени авиони Рафал од Франција.

Во јануари, започна работата за надградба на воздухопловната база Кучово како модерен оперативен центар, подобрувајќи ја нејзината способност да биде домаќин на низа борбени авиони од модерната ера.

НАТО и Албанија вложуваат 50 милиони евра во центарот кој се наоѓа 85 километри јужно од главниот град Тирана.

Малиот град Кучово се нарекувал „Сталин град“ за време на комунистичкиот режим во Албанија, а базата била изградена во 1950-тите со помош на затворска работна сила под водство на лидерот Енвер Хоџа, кој и покрај тоа што бил комунист, на крајот ги антагонизирал СССР, Кина и блиската Југославија, претворајќи ја во пустинска држава.

Во овој период, Албанија вообичаено се нарекувала „Северна Кореја на Европа“.

По падот на комунистичкиот режим во 1990 година, албанската војска имала повеќе од 200 авиони, главно различни модели на МиГ, во три воздухопловни бази. Повеќето од нив сега се распаднати, а старите руски и кинески авиони престанале да летаат во 2005 година.

Албанското воено воздухопловство сега располага со неколку хеликоптери, главно Белс и Еурокоптерс, а очекува да добие и неколку Блекхокс, пишува Еуроњуз.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа