Следејќи ги разговорите помеѓу индивидуалните психопати и групите кои организираат заедничко патување и дискутираат како да се премине полско-украинската граница за да се приклучи во борбата против Русија, авторот заклучува: „ Нивната цел не е да ја бранат Украина како што ја знаеме. – мултиетничка, демократска општество предводено од еврејски претседател. Некои неонацисти едноставно ја гледаат оваа нова војна како можност да ги остварат своите насилни фантазии. За други, движечката сила зад конфликтот е заедничката визија за ултранационалистичка етно-држава. Тие ја гледаат Украина како златна можност да ја остварат оваа цел и да ја направат модел за извоз ширум светот.

Таа е во право дека идните борци биле регрутирани од групи како што е Азовскиот баталјон, екстремно десничарско националистичко украинско паравоено и политичко движење кое отворено ги поздрави Западњаците во своите редови, промовирајќи „ превласт на белата боја “ на социјалните мрежи . И многу од САД, Велика Британија, Германија, Франција, Шпанија, Холандија, Шведска, Полска и други западни земји изразија интерес да се приклучат. Неонацистичките групи за разговор и канали на различни јазици одговараат на повиците на Азов. Според Рита Кац, „такво ниво на активност не е забележано откако Исламската држава го прогласи својот таканаречен калифат во 2014 година и бараше поддржувачи ширум светот да им се придружат“.

Но, иако признава дека Азов е дел од украинската национална гарда од 2014 година, Рита Кац верува дека Вл. Тврдењето на Путин дека владата на Украина ја водат неонацисти е „лажно“. „Азов останува периферно движење во Украина.

И ова не е така!

Баталјонот за специјални операции Азов официјално е дел од украинската армија и има врски со неколку екстремно десничарски организации во Европа и САД. Во март 2015 година, министерот за внатрешни работи на Украина, Арсен Аваков, објави дека Азов ќе биде една од првите единици кои ќе бидат обучени од Армијата на САД како дел од нивната мисија за обука во операцијата Бестрашна гарда. Обуката во Соединетите Држави заврши на 12 јуни 2015 година, кога Претставничкиот дом донесе амандман со кој се забранува секаква помош (вклучувајќи оружје и обука) за Азов поради неговото неонацистичко минато. Сепак, амандманот беше укинат под притисок на Пентагон , а борците на Азов беа обучени во САД од ЦИА , па да може да игра клучна улога на источната граница на Украина против руските трупи („ да убиваат Руси “ – според поранешен офицер на ЦИА). Уште во 2015 година, персоналот на копнената гранка (елитна паравоена единица на ЦИА) беше испратен на фронтот во источна Украина за да ги советува украинските вооружени сили . „ Овие момчиња ги тренираме осум години. Тие се навистина добри борци. Ова е местото каде што програмата на Агенцијата (ЦИА) може да има големо влијание “ (поранешен американски разузнавач).

„Нивото на воена поддршка“, вели поранешниот американски адмирал Ставридис, „ќе направи нашите напори во Авганистан против Советскиот Сојуз да изгледаат безначајни во споредба со нашите напори во Украина“.

Но, Азов не е единствениот!

Неонацистичките и екстремистичките движења ангажирани во воени и паравоени операции работат слободно во Украина, со официјална поддршка на јавните институции . Тие вклучуваат: „ Сеукраинска организација“ Тридент „Степан Бандера “ – соработник на Хитлерова Германија за време на Втората светска војна, со која се здружил на антисоветскиот фронт. „Неговата фашистичка организација ОУН-Б придонесе за холокаустот убивајќи илјадници Евреи и Полјаци, а по војната се бореше за тоталитарна и етнички чиста Европа…“ – пишува Марија Грација Брузоне, повикувајќи се на извори ., според кој Бандера станал агент на МИ6, но на крајот бил уништен од КГБ“. Тој додаде: „Во повоениот период, многу преживеани од ОУН-Б избегаа во Западна Европа и САД, често со помош на ЦИА, каде што формираа сојузи со десничарските групи. Во Вашингтон, тие повторно го изградија ООН под акронимот UCCA, Украинскиот конгресен комитет на Америка , кој има добри односи со републиканците (истакнатиот член на Бандера Стецко, кој го предводеше масакрот на 7.000 Евреи во Лавов, Реган го прими во Белата куќа во 1983 година ). Кога Министерството за правда започна крстоносна војна за фаќање и гонење на нацистичките криминалци, UCCA лобираше и го повика Конгресот да ја блокира иницијативата .

Влијателното лоби сè уште не ја крие својата почит кон национализмот на Бандера“, рече Марија Брузоне, обезбедувајќи мноштво докази.

Во интервју за TIME во 2014 година, лидерот на Десниот сектор (2013-2015) и шеф на Trident Дмитриј Јарош рече дека е „подготвен за вооружен конфликт“ и за прв пат го откри „насобраниот смртоносен арсенал“. И пред РТ вети дека ќе се бори „ против дегенерацијата на тоталитарниот либерализам “ и дека ќе ги води своите војски кон „освојувањето на Европа“.

Андриј Парубиј, претседател на Врховната Рада од 14 април 2016 година, поранешен секретар на Националниот совет за безбедност и одбрана СНПУ), поддржувајќи го мотото „Една раса, една нација, една татковина“. Владата на Јацењук ѝ додели на „Слобода и на десниот сектор“ клучни места и министерства за да воспостават контрола над вооружените сили, полицијата, правдата и националната безбедност. И првиот чин е укинување на рускиот јазик ….

Следат: Упадниот баталјон „Аидар“, единица на копнените сили на вооружените сили на Украина, формирана во мај 2014 година на иницијатива на командантот на „Самоодбрана на Мајдан“ Сергеј Мелничук, составена од доброволци од членовите на организациите „Самоодбрана на Мајдан“ и „Десен сектор“; Организација на украинските националисти (ОУН) ; Украинската бунтовничка армија (УПА) , УНА-УНСО , паравоено крило на екстремно десничарската политичка партија Украинското национално собрание се спои на 22 мај 2014 година со Десниот сектор, чиј лидер изјави во 2015 година дека украинските безбедносни служби треба да гледаат на ИСИС како „сојузник во борбата против Русија “; Движењето Братство, кој нуди и заштита на членовите на ИСИЛ е создаден од Дмитриј Корчински – еден од најактивните учесници во различни вооружени конфликти во поранешниот Советски Сојуз. Според него, „Украинските безбедносни служби мора да бидат прагматични и затоа ефикасни. Нивната работа не е да ги апсат непријателите на Москва, исламистите. И тие ги гаѓаат московските терористи на Кавказ и Сирија“.

„ Терористот “ Корчински е активно вклучен во насилството на Мајдан, каде што ги предводи паравоените групи кои ја нападнаа полицијата. Потоа се приклучил на злогласниот баталјон Шахтјор (вклучен во злосторства против цивили) за време на криминалната операција против Донбас. Корчински е баран во Русија поради неговата улога во војната во Чеченија и за поттикнување омраза.

Партијата на слободата е поврзана со други екстремно десничарски групи во Европа преку Алијансата на европските национални движења, основана во 2009 година.

Последно, но не и најмалку важно е Misanthropic Vision (MD) , неонацистичка мрежа распространета низ 19 земји која јавно поттикнува тероризам, екстремизам и омраза против христијаните, муслиманите, Евреите, комунистите, хомосексуалците, Американците и црнците…

Поранешниот командант на австралиските специјални сили Рикардо Боси тешко дека греши кога тврди дека „ЦИА работи во Украина 70 години“; дека „Украина е центар на длабоката држава – главата на змијата што Влад (Владимир Путин – моја забелешка) ќе ја отсече“. Русија не сака нуклеарна војна и се обидува да ја заземе земјината топка. „Сосема спротивно.“ Направете сопствено истражување и престанете да ги гледате главните медиуми“, советува Рикардо Боси.

Американската новинарка Лара Логан во етерот на конзервативната ТВ Real America’s Voice (RAV) отиде уште подалеку, наведувајќи (мин. 3: 44/9: 59) дека „САД и американските разузнавачи им помагаат на вистинските украински нацисти уште од време на Алан Далес, па „Путин точно знаеше што прави кога влезе во Украина“.

Станува збор за периодот 1953-63 година, кога Алан Далс беше директор на ЦИА, што ме потсетува на доктрината за „масовен одмазднички напад“ со употреба на нуклеарно оружје против СССР, предложен од братот на Алан – Џон Фостер Далс (државен секретар на САД 1953 – 1959). Оваа доктрина често се меша со Теоријата на одвраќање на Ј. Кенан, но негов ранет и груб прототип, за среќа отфрлен од Ајзенхауер. 1

Треба да се запомни дека владата им даде експлицитна поддршка на овие екстремистички организации, како со испраќање претседателски гардисти на погребите на нивните претставници, така и со поддршка на баталјонот Азов, исто така финансиран од олигархот Игор Коломојски, поранешен гувернер на Днепропетровск. националистичките милиции на Десниот сектор, одговорни за масакрот во Одеса. Зборуваме за истиот Коломојски споменат во документите на Пандора како спонзор на претседателот Зеленски“, напиша монсињор Карло Марија Вигано, архиепископ, поранешен апостолски нунциј во САД во неговата исклучително сеопфатна .руско-украинска декларација

На 8 септември 2014 година, по состанокот меѓу генералниот секретар Салил Шети и премиерот Арсениј Јацењук, Амнести интернешнал ја повика украинската влада да стави крај на злоупотребите и воените злосторства извршени од волонтерски баталјони кои работат со вооружените сили на Киев. Во 2016 година, извештај на ОБСЕ покажа дека Азовскиот баталјон е одговорен за масовните убиства на затвореници, криењето на трупови во масовни гробници и систематската употреба на техники за физичка и психичка тортура. Сепак, заменик-командантот на баталјонот, Вадим Тројан, беше назначен за началник на регионалната полиција од министерот за внатрешни работи Арсен Аваков.

Тоа се „хероите“ кои заедно со украинската војска се борат против руските војници – пишува арх. Вигано . И овие херои (меѓу другото) привлекуваат момчиња и девојчиња , прекршувајќи го Факултативниот протокол кон Конвенцијата за човекови права на ОН, кој забранува учество на малолетници во вооружени конфликти . „Ниту едно дете помладо од 18 години нема да биде насилно регрутирано или директно искористено во воените дејствија, било од вооружените сили на државата или од вооружените групи.

„Неизбежно, смртоносното оружје обезбедено од ЕУ со поддршка на наводните „антифашистички“ политички партии треба да се користи и против овие деца“, рече тој.

„Непријатно е колку лицемерните Брисел и Вашингтон ја даваат својата безусловна поддршка на претседателот Зеленски, чија влада осум години неказнето ги прогонува руските говорници во земја која вклучува многу етнички групи, вклучително и руски јазик. И скандалозно е што тие молчат за употребата на цивилите како жив штит од страна на украинската армија, која поставува противвоздушна одбрана во населбите, болниците, училиштата и градинките на таков начин што нивното уништување предизвикува смрт кај населението“.

„Медиумите се внимателни да не покажат руски војници како им помагаат на цивилите да стигнат до безбедни позиции или организираат хуманитарни коридори кои украинските милиции ги гранатираат (ги користам линковите дадени од Вигано, но има многу други на мрежата). Исто како што се молчи за масакрите, насилството и кражбите на цивилите на кои Зеленски им подели оружје: видеата што може да се видат на Интернет даваат претстава за климата на граѓанската војна, која вешто ја негуваше украинската влада. На ова можеме да ги додадеме осудените лица пуштени да се приклучат на војската, како и доброволците од Легијата на странците: маса фанатици без правила и обукашто ќе ја влоши ситуацијата, што ќе ја направи неуправлива“.

Значи вистината е како вода и светлина! Таа секогаш го пробива својот пат, а во дигиталната ера, да замислувате дека можете да ја скриете е едноставно смешно!

Во Бугарија, интелигенцијата подигната од колонизаторите нè убедува колку злобен и крвожеден Вл. Путин, како ќе ја изгуби војната и ќе биде убиен… Но, американските професори – политиколози и новинари, воени експерти , дека дури и црковните дипломати имаат храброст и храброст да се свртат против лагите, покажувајќи дека Западот е првенствено одговорен за украинскиот криза.

Скот Ритер, поранешен разузнавач на американскиот марински корпус, им рече на аналитичарите на Пишман дека неонацистите може да ја одложат операцијата Русија, која не сака цивилни жртви, туку поголема од брзината на Германците во операцијата Блицкриг за време на Втората светска војна. Значи, ако некој рече „бавно е“ – не, не е бавно! Ова е најбрзиот напредок на трупите во историјата (мин. 6: 28/39: 09). Особено ако се земе предвид дека украинската армија се состоеше од 260.000 лица обучени и опремени според стандардите на НАТО и поддржани од 200-300.000 резервисти, помошни единици и служби. Русите започнаа со 190.000 до 3.000 војници за да се соочат со сила од 600.000..).

„Ослободувањето на Украина од нацистите е задача што руската армија не може да не ја исполни “ , рече Ритер . „Украинската армија ќе престане да постои. Ќе падне и украинската влада затоа што е нацистички режим . Не би сакал да ја навредам украинската војска. „Сигурен сум дека вооружените сили на Украина се составени од професионални офицери и војници кои веруваат во нивната должност да ја бранат својата земја, но тие дозволија екстремно десничарскиот елемент на нацизмот да се инфилтрира во армијата од секаде .

Геноцидот во источна Украина , заедно со концентрационите логори во Азов, е документиран, како и американските биолаборатории. Плановите на НАТО да распореди четири воени бригади (2 копнени, 1 поморска, 1 воздушна) на украинска територија, со воздухопловни сили способни да носат нуклеарни боеви глави, исто така се во рацете на руското раководство.

Има и голем број документарни филмови кои ни ја прикажуваат реалноста. Еве неколку:

Оливер Стоун „Украина во оган: Вистинската приказна“: https://www.youtube.com/watch?v=LHH10jIRJmQ ; Греам Филипс за нацизмот во Украина: https://youtu.be/FG1fuhKwXVA ; Американец во Киев објаснува зошто Путин е во војна: https://youtu.be/1vdiEABLFo ; За монструозните прекршувања на Женевската конвенција во однос на воените затвореници: https://t.me/mig41/14297 ; Војната во Донбас: https://youtu.be/j0xQnH8kCZM ; Што по ѓаволите започна во Украина: https://youtu.be/DVWNpx6x–k ; Аеродром Доњецк: Киев започнува војна со цивили (1 дел) https://youtu.be/7HQ4lA6ZYZU ; Втор дел https://youtu.be/Rf5s_0cJMas ; Како ВФУ ги тероризира цивилите во Донбасhttps://youtu.be/Kc7P6j6og4k ; Филмот на Надја Савченко „УКРАИНСКИТЕ ЖИВОТИ ВАЖНИ“ https://www.youtube.com/watch?v=mT4DI7zLYxs

Вистината допрва доаѓа, бидејќи стотици илјади сведоци дојдоа во Русија – многу повеќе од Украинците кои отидоа на Запад и застанаа во Бугарија во своите луксузни лимузини, искористувајќи ја предноста што обичните Бугари и нивните деца не можат ни да сонуваат. но се принудени да платат !

Само размислете, ако останат овде, со каков криминал ќе се соочиме. Наспроти позадината на обидите на Пентагон да не претвори во Донбас № 2!

1 Види Dowherty, J., Pfalzgraf, R. Theories of International Relations, Part 2, S. Attica, 2004, стр. 12-13

https://www.washingtonpost.com/outlook/2022/03/14/neo-nazi-ukraine-war/?fbclid=IwAR2t4GgMWHklgRc8r-n4ZN_7mGbZgDQ45mxSa5qXcoBr1swIacHECSb