Протести против НАТО во Италија

Околу 2.000 луѓе во Милано, Рим и Пиза излегоа на улиците во знак на протест поради испораката на оружје за Украина, зголемените воени трошоци и учеството на Италија во мисиите на НАТО. Ова го објави La Repubblica.

„ Сакаме итно разоружување на сите светски сили и прекин на производството на оружје“, се вели во еден постер во Милано.

Маршовите беа свикани од невладини организации, студентски групи и радикални левичарски партии, вклучително и Националното здружение на италијанските герилци (Анпи). Главните пароли на движењето беа „ Мир, разоружување и иднина“, „Не сите војни и без НАТО“, „Италија – излези од НАТО и војни“.

Минатата недела, членовите на големиот италијански синдикат, Unione Sindacale di Base, открија кутии со оружје и муниција наменети за Украина на карго терминал на аеродромот во Пиза. Работниците штрајкуваа, одбивајќи да го наполнат оружјето. Инцидентот предизвика бран критики низ целата земја и почеток на протестни движења.

Демонстрации во Рим се одржаа во близина на воениот аеродром во знак на протест поради присуството на воените бази на НАТО во земјата. Демонстрантите се спротивставија на вмешаноста на Италија во украинскиот конфликт и побараа целосна неутралност на земјата.

Претходно во различни шпански градови се одржаа протести против НАТО. Учесниците го запалија знамето на НАТО на плажата во Барселона, обвинувајќи ја организацијата предводена од САД за дестабилизација на Европа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа