НАЈНОВ ИЗВЕШТАЈ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА НА РУСИЈА: Се стеснува кругот околу Киев – Русија брои воени успеси

Последните информации од Министерството за одбрана на Русија.

Министерството за одбрана на Федерацијата на Русија ги објави најновите информации и детали од утринскиот брифинг.

Руските единици напреднаа 6 километри и го окупираа Урожајн, борејќи се со единиците на 128-та посебна ридско-јуришна бригада на украинската армија, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана.

Силите на самопрогласената ДНР навлегоа на 4 километри длабоко во одбраната на 25-та воздушно-десантна бригада на украинската армија и се борат за заземање на Каменка, Новоселовка II и Верхнеторецки.

Во текот на ноќта, напредувајќи кон Курахово – до 5 км, уништени се четата на 53-та механизирана бригада и јуришниот баталјон на 54-та посебна механизирана бригада на украинските трупи, силите на ДНР ги заробија Славни, Трудовски, Рудник Чељускинцев и Маринка.

Силите на самопрогласената Луганска Народна Република воспоставија контрола над Попасни, Новоалександровка, Степноје и Богуславски на Калин и продолжуваат да ги уништуваат единиците на 30-та посебна механизирана бригада на вооружените сили на Украина.

Од почетокот на операцијата, уништени се 230 украински беспилотни летала, 181 противвоздушни ракетни системи, 1.528 тенкови и други оклопни борбени возила, 154 MLRS, 602 полски артилериски топови и минофрлачи.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа