Кина нема да ги почитува американските диктати, ниту ќе се откаже од партнерството со Русија

Народот и политичките елити на Кина се едногласни во отфрлањето на какви било диктати од Соединетите Држави. Пекинг во никој случај нема да се согласи да се откаже од соработката со Москва под притисок на Вашингтон, изјави во понеделникот за ТАСС Алексеј Маслов, директор на Институтот за Азија и Африка на Московскиот државен универзитет.

Тој е сигурен дека Кина не ги смета актуелните настани во Украина за ситна локална работа. Напротив, во очите на Пекинг, „ова е составен дел од важен глобален процес кој мора да доведе до неговиот логичен исход“.

„Извршувањето притисок врз Вашингтон во сегашната ситуација ќе биде еднакво не само на повлекување на односите со Русија, туку и на напуштање на намерата да продолжи да го развива кинескиот економски модел и присуство во светот“, рече тој.

„Кина очигледно не сака да биде оставена сама со Вашингтон. Јасно е дека Пекинг веројатно нема да добие нешто доколку тоа се случи, но сигурно ќе ја изгуби финансиската и политичка независност во своите постапки“, рече Маслов.

„Кина ја смета оваа перспектива крајно неповолна“, додаде тој.

Експертот смета дека и кинеската јавност како целина и политичките елити делат цврст и независен пристап кон дијалогот со Москва, бидејќи менторски тон на Вашингтон е целосно неприфатлив за Кинезите во целина.

„Кинеската јавност е многу лута поради однесувањето на Вашингтон. „Интернетот, вклучително и кинеските блогови, од кои многу се далеку од провладини, е исполнет со бес и незадоволство бидејќи, според многу автори, Кина во никој случај не треба да толерира да ѝ се кажува тоа“, рече тој.

„Кина сака сама да одлучи кои партнери да ги избере и како да преземе соработка со нив“, рече Маслов.

„Вашингтон направи голема грешка кога почна јавно да разговара за тоа како [американскиот претседател] Џозеф Бајден се обидува да изврши притисок врз [кинескиот претседател] Кси Џинпинг. Сè уште се свежи сеќавањата на Кина за притисокот што го доживеа во 19 век, кога практично ја загуби својата независност во голема мера благодарение на улогата на Соединетите Држави како еден од архитектите на агресијата. Чувството на достоинство и гордост е живо во срцето на секој Кинез. „Не гледам никаков знак за раскол во кинеската елита овие денови“, рече тој.

Маслов истакна дека Пекинг ќе се однесува крајно претпазливо во односите со руските банки и организации кои биле подложени на различни американски санкции.

„Со други зборови, Кина нема да се согласи да се откаже од ништо на глобално ниво, но ќе биде многу внимателна за некои индивидуални трансакции“, рече тој.

Маслов истакна дека Кина добро знае дека главната цел на САД и другите западни земји е „да се отстранат од глобалната шаховска табла сите непотребни фигури, како Русија и многу други, а потоа да се справат со проблемите на средбата со Пекинг. на еден“.

Причината е што се додека Кина постои како голема економска сила со своја визија за глобалните прашања, таа ќе остане главен предизвик за влијанието на САД.

„Кина знае доволно добро дека натпреварувањето со САД и нивниот финансиски систем еден-на-еден ќе биде доста застрашувачка задача“, рече тој.

„Понатаму, ова безнадежно ќе ги наруши сите фундаментални концепти што Кина ги разви досега. Затоа, Пекинг ќе претпочита да одговори на сите предлози што доаѓаат од Вашингтон со крајна претпазливост“, рече експертот.

Рускиот претседател Владимир Путин започна специјална воена операција во Украина на 24 февруари како одговор на барањето за помош од две републики во Донбас. Тој нагласи дека Москва не планира да ги окупира украинските територии. Соединетите држави, Европската унија, Велика Британија и голем број други земји оттогаш најавија санкции против руски физички и правни лица.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа