ИГОР ЈУШКОВ: Русија чека момент – Кога Европа ќе остане без муниција, повеќе нема да добива руски гас, нафта, јаглен и ѓубрива

Четири пакети антируски „пеколни“ западни санкции, кои беа наметнати врз нашите финансии, трговија и стотици поединци во последните три недели, сè уште не ги постигнаа своите цели.

Но, Западот, продолжувајќи да се бори во русофобна хистерија, тврдоглаво одбива да престане.

Така, Европската унија, која претходно изјави дека нејзините можности за санкции се целосно исцрпени, го објави петтиот пакет економски мерки, кои, како што смета, конечно ќе го принудат Кремљ да се откаже од специјалната операција за денацификација на Украина.

Конкретно, Европа има намера да воведе целосно ембарго на испораките на руска нафта и ќе разговара за одлуката во Брисел, вклучително и на серијата самити на НАТО и Г7 (Г7), вклучително и Јапонија, закажани за четврток (24 март) на кој ќе пристигне американскиот претседател Џо Бајден, кој веќе воведе слично ембарго.

За Америка, мора да се каже, таквата одлука беше исклучително тешка и веќе доведе до нагло зголемување на домашните цени на горивата и храната.

Цената на бензинот таму преку ноќ ги урна сите историски рекорди, а инфлацијата веќе достигна двоцифрена, иако до неодамна беше многу ниска.

Дали ЕУ ќе се реши на таков чекор, со оглед на нејзината критична енергетска зависност од руските испораки?

Ројтерс, повикувајќи се на свои дипломатски извори, пренесува дека балтичките земји инсистираат на ембарго.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа