Зеленски: Русија сака да не уништи, мора да се сретнеме со Путин

Секоја важна одлука за земјата ќе биде донесена преку референдум, рече тој

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека треба да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, без оглед на форматот на средбата, пренесе АФП.

„Верувам дека без оваа средба е невозможно целосно да се разбере што би ја натерало Русија да стави крај на војната“, рече Зеленски во интервју за украинскиот медиум „Суспилне“.

Зеленски, кој се придржува до разбирањето дека „без преговори нема да ја запреме војната“, постојано повикува на средба со Путин, според АФП.

Претседателот на Украина тврди дека Русија настојува да ја „уништи“ неговата земја. Според него, Москва сака Украина да ги „предаде“ Харков, Мариупол и Киев, додавајќи дека тоа не го можеме ниту луѓето во овие градови, ниту јас како претседател.

Пред полноќ во понеделникот вечерта, Зеленски рече дека секоја важна одлука за земјата ќе биде донесена на референдум.
Зеленски вчера ги повика европските лидери да ја прекинат целата трговија со Русија.

„Нема евро за окупаторите. Затворете им ги сите ваши пристаништа. Не извезувајте ги своите стоки кај нив. Негирајте ги енергетските ресурси. Инсистирајте Русија да ја напушти Украина“, рече тој во видео пораката.

Речиси 3,5 милиони Украинци веќе ја напуштија својата татковина по инвазијата на Русија. Според податоците на ОН, најмалку 10 милиони луѓе го напуштиле својот дом во земјата и се преселиле на друго место.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа