ВУЧИЌ: СРБИЈА НЕМА ДА ВЛЕЗЕ ВО НАТО ЗАТОА ШТО НЕ МОЖЕ ДА ГИ ЗАБОРАВИ ДЕЦАТА КОИ ЗАГИНАА ВО 1999 ГОДИНА.

ВУЧИЌ: СРБИЈА НЕМА ДА ВЛЕЗЕ ВО НАТО Србија нема да влезе во НАТО затоа што нема да може да ги заборави децата кои загинаа за време на агресијата на НАТО во 1999 година. изјави во понеделникот српскиот претседател Александар Вучиќ за време на предизборниот митинг во градот Кикинда. Обраќањето го пренесе ТВ каналот Вести, пренесува ТАСС.

 

„Мислам дека Србија не треба да влезе во НАТО, Србија е слободна земја, воено неутрална земја и самата Србија ќе ги брани својата земја и небо. Ќе ви кажам нешто: наша должност е да простиме, но и наша должност е да не заборавиме. Не заборавајте на 11-месечната Бојана Тошиќ, која беше убиена во селото Мердаре кај градот Куршумлија, не заборавајте на малата Милица Ракиќ, која беше убиена во градот Батајница, не заборавајте ја малата Сања Миленковиќ , кој беше убиен во Варварин, ова не смееме да го заборавиме. (…) Ќе станеме многу посилни отколку кога неодговорните, арогантните и арогантните не бомбардираа и вршеа агресија врз нас и нашата земја“, рече Вучиќ.

Агресијата на НАТО против Сојузна Република Југославија траеше 78 дена во 1999 година, потсетува ТАСС. Главната причина за воздушната офанзивна операција на Алијансата беше идентификувана од раководството на Алијансата како „спречување на геноцидот врз албанското население на Косово“. Според НАТО, за време на операцијата полетале 38.000 летови, а цел биле повеќе од 10.000 од нив.

Како резултат на бомбардирањата, според српските податоци, загинале 3.500 до 4.000 луѓе, околу 10.000 биле повредени, а две третини биле цивили. Материјалната штета изнесува 100 милијарди долари. За време на трите месеци од НАТО бомбардирањето на Југославија, 15 тони осиромашен ураниум беа фрлени на гранати во Србија. После тоа, земјата е на прво место по бројот на онколошки заболувања во Европа, а во првите десет години по бомбардирањата околу 30 илјади луѓе се разболеле од рак во земјата, од кои од 10 илјади до 18 илјади починале, пренесува ТАСС.

    Извор: VOICES

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа