Бајден го извисија! Кина и Саудиска Арабија на прагот на ВАЖЕН ДОГОВОР, ова ќе ја уништи Америка

Од друга страна, Кина купува повеќе од 25 отсто од нафтата што Саудиска Арабија ја извезува.

Саудиска Арабија е во активни преговори со Пекинг за продажба на дел од својата нафта на Кина во јуани , велат познавачите на ова прашање.

Станува збор за потег кој би ја намалил доминацијата на американскиот долар на глобалниот пазар на нафта и би означил уште едно поместување на еден од најголемите светски извозници на нафта – кон Азија.

Преговорите со Кина за договорите за нафта во јуани траеја шест години, но се забрзаа оваа година бидејќи Саудијците станаа сè понезадоволни од децениските американски безбедносни обврски за одбрана на кралството, велат изворите.

Саудијците се лути поради недостигот на поддршка од САД за нивната интервенција во граѓанската војна во Јемен и поради обидот на администрацијата на Бајден да постигне договор со Иран за неговата нуклеарна програма .

Саудиските власти рекоа дека се „шокирани од ненадејното повлекување на САД од Авганистан минатата година“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа