АМЕРИКА ПРОФИТИРА ОД ВОЈНАТА ВО УКРАИНА? Кина упати брутални обвинувања, предупредувајќи ги САД: „Не додавајте масло на огнот“.

Кина ја предупреди Америка да престане да го продлабочува проблемот во Украина.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан упати брутални обвинувања против САД и ги повика да ја преиспитаат својата улога во кризата во Украина, предупредувајќи ги да престанат да долеваат масло на огнот и да ја префрлат вината на другите.

– Она што САД треба да го направат е сериозно да размислат за својата улога во кризата во Украина и улогата што треба да ја преземат за ефективно да ги преземат своите одговорности и да преземат практични активности за ублажување и решавање на проблемот наместо да продолжат да долеваат масло на огнот и продлабочете го проблемот , рече Жао Лиџијан на прес-конференција. 

– Некои луѓе од американската страна продолжуваат да шират дезинформации и да вршат притисок врз Кина. Ваквите практики се крајно неодговорни и не помагаат да се реши проблемот . Кина одлучно се противи на тоа и никогаш нема да го прифати – додаде портпаролот.

Тој вели и дека последното нешто што треба да го направат САД е да ја клеветат Кина, која не е директно заинтересирана страна.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа