Познат украински новинар потсети на пророштвото на Жириновски за се што се случува сега – „Не му верувавте, сега го имате“

Владимир Жириновски предвиде воведување руски војници во Украина и пад на режимот во Киев доколку украинските власти се обидат да ја вовлечат земјата во НАТО. Блогерката Татјана Монтјан се присети на ова пророштво.

Како што истакна украинската адвокатка, блогерка и аналитичар Татјана Монтјан, властите на нејзината земја не го слушаа рускиот политичар Владимир Жириновски. Пратеник на руската Државна Дума предупреди дека режимот во Киев ќе падне доколку се обиде да го вовлече украинскиот народ во НАТО.

„Не го слушаа Жириновски, а тој предупреди дека обидот да се сврти кон членство во НАТО ќе заврши лошо за Грузија и Украина. Тој предвиде протести во Донбас и обид за нивно потиснување со воена сила, по што Русија ќе мора да влезе во конфликтот“, напиша Татјана Монтјан.

Блогерот забележа дека Владимир Жириновски го претстави своето пророштво во емисијата на украинското политичко ток-шоу Вјачеслав Шустер за време на владеењето на Виктор Јушченко (претседател на Украина од 2005 до 2010 година).

Потоа, зборовите на Жириновски предизвикаа насмевка на експертите поканети во студиото. На рускиот политичар му „закикотија“ и невнимателни прозападноукраински личности.

„Го сметаа за кловн чија задача е да ги насмее луѓето, но испадна дека тие залудно се смееја и не го слушаа. На крајот на краиштата, обидот да ја натераат земјата во НАТО и нивната желба да заминат во Европа, не можеше да заврши со ништо друго.

Во Киев мислеа дека Путин нема да оди против Западот, бидејќи руските олигарси нема да му дозволат, но се покажа дека Путин не може да влијае на тоа.

И никој нема да им дојде на помош. „Од западните покровители може да се слушне само сочувство и желба да се бориме до последната капка крв“, напиша таа.

Во своите пророчки зборови Жириновски предупреди: Киев и Тбилиси мора да останат неутрални кон НАТО.

„Русија нема да испрати војска во Украина. Но, ако некој се обиде да ја вовлече Украина во НАТО, Русија ќе интервенира.

„Ако некој ги бомбардира Луганск, Доњецк, тогаш ќе ги заштитиме тие градови“, изјави претседателот на Либерално-демократската партија многу пред денешните настани.

Владимир Жириновски исто така нагласи дека нема да биде поштедена ниту Северноатлантската алијанса доколку и се закани на Руската Федерација.

Доколку проектилите насочени кон Москва бидат распоредени во Полска, тогаш Русија, во согласност со концептот за национална безбедност, ќе има целосно право да изврши превентивен удар врз овие објекти.

Потсетуваме дека деновиве привршуваат работите во Полска во воената база во која се наоѓа американскиот противракетен систем за наводна одбрана од нападот од Иран, во што Москва не верува и смета дека ја загрозува Русија.

Дали Русија ќе изврши превентивен удар и ќе ја урне таа база во Полска, ќе се види во наредниот период.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа