Официјален ултиматум на Русија, Зеленски и другите: Имате време до 5 часот наутро – ПОСЛЕ ТЕ ЧЕКА ВОЕН СУД

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека во Мариупол се случила хуманитарна катастрофа поради беззаконието на украинските националисти.

Затоа бараат итно предавање на овој град.

Секој ден од нацистите во градот умираат од 80 до 235 невини граѓани кои се обидуваат да го напуштат градот – соопшти Министерството и напомена дека националистите држат во заложништво до 130.000 цивили.

Со цел да се спасат цивилите, Министерството за одбрана на Русија најавува отворање на хуманитарни коридори од Мариупол на 21 март во 10 часот, и во источниот и западниот правец (како што е договорено со Киев).

Порака од Министерството за одбрана на Русија

Од 10 часот до пладне се предлага да се организира излез на украинската војска и странските платеници од градот без оружје (во овој случај гарантирано спасуваат животи). Потоа треба да следи премин на хуманитарни конвои во градот и евакуација на цивили.

Претставниците на ОН, ОБСЕ и Црвениот крст се поканети да ја следат оваа хуманитарна операција на терен. Министерството за одбрана го повика и Киев да биде внимателен и да ги откаже претходно издадените упатства кои ги обврзуваа милитантите во Мариупол на жртви.

Министерството за одбрана инсистира пред 5 часот наутро да добие писмен одговор од Киев за предлозите дадени за Марупоље.

„Сега имате право да направите историски избор – или сте со својот народ или сте со бандити. Воениот суд што ве чека е мал во однос на тоа што го заслужувате“, велат од Министерството.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа