Воениот аналитичар Џек Ватлинг: Русија сега ќе ја промени својата стратегија

Воениот аналитичар Џек Ватлинг од Кралскиот институт за Обединети услуги даде преглед на актуелната воена стратегија на руските единици во Украина.

„При напредувањето на воените сили се троши многу гориво, муниција и залихи. Сè додека единиците имаат доволно залихи, тие можат да продолжат да напредуваат. Сепак, во одреден момент ви требаат нови залихи“, изјави Ватлинг за Би-Би-Си.

„Потоа, вие сте во фаза на чекање и со секоја нова пратка добивате само ограничена количина на залиха со која можете да постигнете ограничен напредок“, додаде тој.

„Не чека побавна фаза од војната“

„На овој начин темпото на воените операции се намалува. „Значи, Русија сега се движи од воена стратегија од неколку истовремени области на напредување кон една каде што освојува област по област бидејќи се принудени да ги концентрираат поголемиот дел од своите залихи на само едно место“, рече Ватлинг.

„Тие обезбедуваат позиции околу Киев и Харков, но сега нивната главна стратешка цел е Мариупол. Ако падне Мариупол, тогаш можам да преместам поголем дел од моите сили во друга област. „Значи, мислам дека сега имаме воена стратегија за постепено освојување“, рече тој.

Вотлинг наведува дека Русите ќе се обидат да ги изолираат своите цели поединечно, да изгладнуваат еден град и потоа да преминат во другиот, па сега не чека побавна фаза од војната.

(index.hr)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа