ТУРЦИTE РЕШЕНИ: Сакаат да организираат СРЕДБА меѓу Путин и Зеленски!

Една од клучните задачи што Турција си ги постави е да организира средба меѓу Путин и Зеленски, рече Калин.

Турција е убедена дека Москва и Киев можат да постигнат мировен договор, а приоритетна задача на Анкара е да организира средба меѓу украинскиот и рускиот претседател Владимир Зеленски и Владимир Путин , изјави денеска портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин.

– Можен е мировен договор. Сега прашање е кога и како тоа ќе се постигне – изјави Калин во интервју за телевизискиот канал Ал Џезира, пренесува ТАС С.

Една од клучните задачи што Турција си ги постави е да организира средба меѓу Путин и Зеленски, рече Калин.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа