СОВИД-19 е достапен, лекарите очекуваат нов бран

По очигледното укинување на ограничувањата и олеснувањето на некои од мерките, Бугаринот одлучи дека СОВИД е минато и престана да ги почитува мерките. Две третини од луѓето дури и не користат заштитна опрема. Ова за БНР го изјави лекарот по општа пракса д-р Мирослав Спасов.

„До денес нема контрола за мене“, рече тој и додаде дека нема контрола врз странците кои влегуваат во бегалскиот бран.

ПОВЕЌЕ НА ТЕМАТА
Остар скок на заразените во Грција, потврдата за КОВИД останува
Ковид-19 е достапен и лекарите дури очекуваат нов бран, рече д-р Спасов.
Тој нагласи дека со се помалиот број на официјално регистрирани случаи за земјава во неговата пракса, тие се зголемуваат.

Општиот лекар објасни дека кај него доаѓаат пациенти со симптоми, носат дури и позитивни тестови, што според него е неодговорно.

Голем процент од позитивните не се официјално тестирани и продолжуваат да одат напред-назад и покрај домашниот тест, изјави д-р Мирослав Спасов.

„Од оваа пандемија се покажа дека бугарскиот пациент е голем експерт за здравствени прашања. Бугаринот е навикнат да вика за своите права, но категорично одбива да признае дека има обврски“, изјави докторот.

„Кампањата за имунизација почина во Бугарија. До денес е готово“, изјави д-р Мирослав Спасов. Според него, луѓето се плашат од вакцини и повеќе сакаат да добиваат информации од социјалните мрежи отколку да му веруваат на својот лекар.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа