Светски познатата украинска балетанка загина во гранатирање

Пред неколку дена почина и актерката Оксана Шветс

Еден од водечките украински балетани, Артем Дацишин, загина по силно гранатирање. Ова е уште една светски позната жртва на гранатирањето во Украина.

Дацишин (43), поранешен главен танчер во Националната опера на Украина, почина во четвртокот откако беше ранет од руско гранатирање пред три недели. Мажот бил во тешка состојба во болница, јавува БГНЕС.

Не можам да искажам колку тоа ме боли“, напиша на Фејсбук неговата девојка Татјана Боровиќ.

Анатолиј Соловјаненко, главниот директор на Националната опера на Украина, му оддаде почит како „голем уметник“ и „прекрасен човек“.

Руско-американскиот кореограф Алексеј Ратмански, поранешен главен танчер во Киев и поранешен уметнички директор на балетот Бољшој во Москва, сега живее во Њујорк. Тој рече дека Дацишин починал од „рани добиени на 26 февруари за време на гранатирање од руска артилерија“.

Веста за смртта на Дацишин доаѓа само неколку дена откако познатата украинска актерка Оксана Шветс загина по руски ракетен напад.

Шеесет и седумгодишниот Швеѓанец загина по нападот на станбена зграда во Киев, соопшти градскиот Младински театар. Таа беше член на неговата трупа.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/rusia/2022/03/20/pri-obstrel-pochina-svetovnoizvesten-ukrainski-baletist.523969

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа