Лавров: САД ја држат Украина за рака и ги попречуваат преговорите

Специјалната операција на Русија во Украина ги спречи западните антируски планови. Ова на јавен настан во Москва го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесе ТАСС.

Претседателот Владимир Путин имаше за цел оваа операција „најпрво, да ја обезбеди безбедноста на луѓето од Донбас; и второ, да ги елиминира заканите за Руската Федерација акумулирани во форма на милитаризација и нацификација на Украина. Откако сфатија дека нашата линија им помогна на нивните Плановите пропаднаа, гледате – како да кликнале“, рече Лавров.

Првиот човек на Москва изрази надеж дека борбите против Киев ќе завршат со потпишување на сеопфатни безбедносни документи кои на Украина ќе и обезбедат неутрален статус, пренесоа ТАСС и РИА Новости. „Овие задачи се апсолутно легитимни и разбирливи“, рече високиот дипломат.

Според него, сепак, се чувствува дека САД се „држат за рака“ со Украина за време на преговорите со Русија. „Постојано се чувствува дека некој ја „држи раката“ на украинската делегација, најверојатно Американците, со тоа што не и дозволува да поставува барања за кои сметам дека се апсолутно минимални. Сепак, процесот е во тек“, рече Лавров.

Украинската криза беше предизвикана од политиката на Западот кон Русија, откако сфати дека федерацијата „нема да биде послушна“, рече рускиот министер за надворешни работи. Русија сака еднаков мир без војни и проекти насочени кон „спротивставување“ на некои земји со други, додаде тој.

Иницијативата на полската влада да испрати мировници на НАТО во Украина можеби е диктирана од желбата на Варшава да ја преземе контролата врз западна Украина преку полски контингент, кој е столбот на овие сили, предложи Лавров, цитиран од БТА.

Интеракцијата меѓу Москва и Пекинг ќе зајакне на позадината на акциите на Западот, кој грубо ги поткопува темелите на меѓународниот систем, увери рускиот државник.

Во своето последно видео обраќање, украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на значајни, значајни мировни преговори. „Време е да се сретнеме. Време е за разговор“, рече тој, очигледно повикувајќи на директни разговори со Владимир Путин.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа