Зголемени температури, утре доаѓа астрономска пролет

остепениот пораст на температурите започна на 20 март, заедно со почетокот на астрономската пролет. Пролетта ќе дојде во недела точно во 17 часот и 33 минути

Иако ќе остане свежо, сепак температурите ќе бидат за неколку степени повисоки отколку во студената сабота. Рано наутро температурите ќе бидат од минус 8 до минус 2 во различни делови од земјата, за Софија минус 8. Како што одминува денот ќе се загрева и максималните температури ќе достигнат од 9 до 10 степени, за Софија околу 4 степени.

Ќе дува слаб ветер од североисток и ќе биде претежно сончево. Не се очекуваат врнежи.

На планините ќе се задржи студено, иако претежно сончево. Ќе дува засилен североисточен ветер. Максималната температура на надморска височина од 1200 метри ќе биде околу минус 4 степени, а на 2000 метри околу минус 10 степени.

Позначително зголемување на облачноста се очекува на морето во попладневните часови. Морскиот бран ќе биде 4 поени.

Со доаѓањето на пролетта и почетокот на новата работна недела, температурите ќе бидат во пораст. Во понеделник, вторник и среда прогнозата е пораст на температурата за 1-2, но од четврток ќе имаме пролет од 15-16 степени со великодушно сонце, пишува БГНЕС.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа