30 секунди до уништување: Русите лансираа нов систем за противвоздушна одбрана – Лесно ја погодува секоја цел

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат да се надополнуваат со противвоздушни ракетни системи S-300PM2 Favorit. Ажурираните системи за противвоздушна одбрана наскоро ќе бидат распоредени во Централниот воен округ.

Системот за воздушна одбрана С-300ПМ2 е длабоко модернизирана верзија на познатиот систем С-300. Главната задача на ажурираниот „Омилен“ е да ги покрие најважните државни и воени објекти од масовни воздушни напади.

Станува збор за борбени авиони и проектили. Особеноста на овој систем лежи во способноста да се елиминираат заканите во целиот опсег на брзини, работејќи под влијание на активни и пасивни пречки.

Предноста на С-300ПМ2 во однос на „оригиналот“ е досегот на уништување на аеродинамички цели зголемен на 200 километри. Руските дизајнери успеаја да го постигнат овој индикатор на многу начини, благодарение на воведувањето на функцијата „хит во движење“.

Дополнително, новиот проектил на комплексот има зголемена ефикасност на погодување балистички цели на оддалеченост до 40 километри и можност за уништување на нивните боеви глави.

Според RT, повикувајќи се на армијата, благодарение на највисокиот степен на автоматизација, Favorit може да пресретне и да погоди која било цел.

Во овој случај, не поминуваат повеќе од 30 секунди од моментот кога објектот е откриен до целосно уништување. И тоа под услов заробената цел да биде на максимално растојание.

Толку кратко време обезбедуваат посебните карактеристики на електрониката и брзината на противвоздушната наведувана ракета, која достигнува 1200 m/s.

До денес, С-300ПМ2 е споредлив по своите борбени карактеристики со системот за воздушна одбрана С-400 Триумф.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа