Ќе дојде досега невиден глад во светот!АМЕРИКАНСКИ ЗЕМЈОДЕЛЦИ ГО КОЛНАТ ПУТИН! Во сенка на војната во Украина се ближи КАТАСТРОФА за која повеќе не може да се молчи!

Цените на ѓубривата драстично растат, што може негативно да влијае на способноста на американските земјоделци да одгледуваат доволно култури. Проблемот е што земјоделското земјиште без ѓубрива е многу помалку продуктивно. Без вештачко ѓубриво, приносот на пченка и пченица во САД би паднал за повеќе од 40%.

Цените на храната веќе вртоглаво растат, а светот се плаши од недостиг на храна и ѓубрива предизвикани од воената операција на Русија во Украина и санкциите што Западот ги воведе кон Москва како одговор. Украина е голем производител на пченица, но војната веројатно ќе обезбеди лошо пролетно садење и жетва, но и извоз, бидејќи ќе ги задржи резервите за себе.

Од друга страна, Русија е голем производител на вештачки ѓубрива, всушност најголемиот во светот. Втора на листата е Кина, нација поврзана со Русија која е особено непријателска кон САД и Западот. Канада е трета, далеку под нив. Тоа ги загрижува луѓето, оценува Њујорк пост.

Северноамериканскиот индекс на ѓубрива, кој и онака е висок, минатиот петок скокна за 16%. Уреата, главната состојка во ѓубривата, се зголемила за 22%. Поташата, минерално соединение кое содржи калиум, една од трите клучни хранливи состојки потребни за оплодување на основните култури како што се оризот, пченицата, шеќерот или сојата и чиј најголем производител е Русија), скокна за 34% во Бразил, водечки светски увозник на ѓубрива. Цената на стандардното „почетно ѓубриво“ е зголемена за 49% во однос на пред една година и веројатно ќе биде многу повисока.

Аналитичарот на Блумберг Алексис Максвел го нарече „катастрофа која бавно се движи“.

Цените на ѓубривата драстично растат, што може негативно да влијае на способноста на американските земјоделци да одгледуваат доволно култури. Проблемот е што земјоделското земјиште без ѓубрива е многу помалку продуктивно. Без вештачко ѓубриво, приносот на пченка и пченица во САД би паднал за повеќе од 40%. Но, бидејќи цените ветуваат дека ќе бидат многу повисоки, земјоделците или ќе мора да штедат на ѓубриво или значително да ги зголемат цените на сопствените производи.

Потоа, тука е скокот на цените на бензините и на дизелот, кои се неопходни за денешното механизирано земјоделство и за испорака на храна до потрошувачите. Ако се додаде на ова зголемувањето на трошоците и намалувањето на производството поради недостигот што веројатно ќе се случи поради војната во Украина, ќе се соочиме со навистина драматично зголемување на цените на храната. На Запад тоа ќе значи непријатност. На друго место, тоа ќе значи глад.

Некои луѓе сакаат да обработуваат повеќе земја. Шкотските земјоделци и планери побараа од владата да дозволи земјоделското земјиште програмирано за „повторна употреба“ да се врати во производство како одговор на очекуваниот недостиг на храна.

Предупредува примерот на Шри Ланка. Зелениот експеримент за напуштање на ѓубривото таму – што беше поттикнат од фондацијата Рокфелер – беше „брутална и брза“ економска и хуманитарна катастрофа, пренесува Foreign Policy.

„Спротивно на тврдењата дека органските методи можат да дадат споредливи приноси со конвенционалното земјоделство, домашното производство на ориз падна за 20 отсто само во првите шест месеци. Шри Ланка, која долго време беше самодоволна во производството на ориз, беше принудена да увезе ориз во вредност од 450 милиони долари, иако домашните цени на оваа основна храна се зголемија за околу 50 отсто. Забраната, исто така, го уништи националниот род на чај, неговиот примарен извоз и неговиот девизен извор“.

ФП продолжува: „Човечките трошоци се уште поголеми. Пред избувнувањето на пандемијата, земјата гордо го постигна статусот на повисок среден приход. Денес, половина милион луѓе повторно паднаа во сиромаштија“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа