Рускиот амбасадор: „Од каде знаете дека немаме планови против Хрватска, Унгарија, Полска?

Рускиот амбасадор во БиХ Игор Калабухов зборуваше за плановите на одредени структури во БиХ за влез во НАТО.

„Не ни пречи да влеземе во НАТО. Без закана, можеби предупредување. Ти одлучи. Тоа е како маѓепсан круг, веќе реков… Да претпоставам, да речеме, дека БиХ стана членка на НАТО и Брисел одлучи таму да постави нуклеарни проектили насочени кон Москва. Ќе ја процениме стратешката ситуација и затоа мислам дека излезот мора да биде европскиот систем, а не НАТО“, рече Калабухов.

На прашањето зошто на Русија „не и пречат“ околните и соседните земји кои се веќе дел од НАТО, тој одговори: „Од каде знаете дека немаме планови против Хрватска, Унгарија, Полска?“.

Што се однесува до плановите на Русија против Хрватска, Калабухов рече дека тие имаат планови против НАТО.

„Против НАТО. Имаме планови против НАТО. Ја проценуваме геостратешката ситуација, гледаме од каде доаѓаат заканите и реагираме“, изјави Калабухов за Фејсбук ТВ.

(novosti.rs)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа