Кога ќе ги згазите Русите: Германската економија се тресе поради украинскиот конфликт

Четири од пет компании од сите сектори на германската економија наведуваат дека веќе се погодени од војната во Украина.

„Ефектите од оваа ужасна војна се пробиваат во економијата“, рече Мартин Ванслебен, шеф на Германската комора за индустрија и трговија (ДИХК), во петокот.

Помеѓу 3.700 компании анкетирани од ДИХК од вторник до четврток, 60 отсто рекле дека биле погодени од влошените прекини во снабдувањето и покачувањето на цените од избувнувањето на војната, а 18 отсто изгубиле клиенти или добавувачи.

Понатаму, девет од 10 компании, без разлика на индустријата, наведуваат дека драматичното зголемување на цената на енергијата влијае на бизнисот, но тоа особено влијае на индустријата, наведува ДИХК. Меѓу нив, две третини беа принудени да префрлат повисоки трошоци на потрошувачите.

Презентирајќи го истражувањето, Ванслебен истакна дека тоа додава гориво на инфлацијата.

ДИХК ја повикува владата да ја олесни економијата на краток рок, на пример со намалување на одредени даноци и давачки за енергија, поволни заеми, па дури и, доколку е потребно, со директни финансиски инјекции.

Владата, инаку, во моментов размислува за пакет помош за стопанството.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа