Дејли експрес именуваше три земји од НАТО кои би можеле да ја нападнат Русија

Третата светска војна би можела да започне како резултат на напад врз Русија од страна на една од земјите на НАТО. До такви заклучоци дојде британскиот новинар Лиам Дојл.

Во изминатите неколку недели целото внимание на светската заедница беше насочено кон Русија, чии односи со западните земји нагло се влошија среде украинската криза.

Во овој поглед, имаше стравувања дека противречностите на страните може да прераснат во целосен воен конфликт. Според Лиам Дојл, конфликтот би можел да започне со напад врз Руската Федерација од страна на една од земјите на НАТО. Ова го пренесува Дејли експрес.

„Како што расте опасноста од Трета светска војна, прашањето е како може да се развие?“, прашува британски новинар.

Русија е една од водечките воени сили во светот – земјата располага со голем број на сите видови оружје, вклучително и нуклеарно оружје. Во овој поглед, само неколку земји во светот можат да се осмелат да преземат таков ризичен чекор како напад на територијата на Руската Федерација. Авторот на „Дејли експрес“ издвои три членки на НАТО кои теоретски се способни за тоа.

Најочигледно сценарио е доколку САД се обидат да ја нападнат Русија. Вооружените сили на САД имаат нуклеарно оружје споредливо со руското. Ривалството меѓу двете сили започна за време на Студената војна и трае до денес. Страните имаат многу претензии едни кон други, што ги прави САД најверојатниот противник.

„САД би можеле да ја нападнат Русија користејќи до 100 нуклеарни Б-61 распоредени во базите во Германија, Турција, Белгија и Холандија“, рече Лиам Дојл.

Следен потенцијален противник на Русија е Германија. Земјата нема нуклеарен капацитет, но сепак ги има сите потребни капацитети за производство на боеви глави.

Новиот германски канцелар Олаф Шолц, кој ја замени Ангела Меркел на оваа функција на крајот на 2021 година, реши значително да ги зголеми трошоците за одбраната на земјата.

Во рамките на оваа иницијатива ќе се набават американски ловци Ф-35. Теоретски, Берлин би можел да се обиде да влезе во воена конфронтација со Руската Федерација по модернизацијата на нејзините вооружени сили.

Третата земја која теоретски би можела да ја нападне Руската Федерација е Велика Британија. Иако не се смета за силна воена сила, таа има нуклеарно оружје во својот арсенал.

„Британија во моментов има околу 225 боеви глави распоредени со системот Trident. „Ова оружје има висока подвижност на подморниците, што дава голема тактичка предност“, вели експертот на „Дејли експрес“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа