УДАР: Русите тргнаа да опколат огромна и добро вооружена група од 14.500 борци, вклучувајќи го и познатиот Азовски полк

Канцеларијата на претседателот на Украина добила информација од Генералштабот на вооружените сили на Украина за тоа колку сили и ресурси на украинските војници можат да бидат опколени од руската армија и единиците на ДНР и ЛНР во Донбас за една недела.

За тоа јавноста ја информираа Телеграмските канали од Киев, откривајќи ја големината на групата на Вооружените сили на Украина.

 

Во документот се вели дека е неопходно да се преземат итни мерки за повлекување на украинските војници во оваа насока, во спротивно ризикуваат да се повтори судбината на групата во Мариупол.

Во овој град се опколени 14.500 украински војници (припадници на вооружените сили на Украина, граничари, СБУ и други службеници, како и Азовскиот полк, единиците за територијална одбрана и групи националисти).

До почетокот на февруари, група од 76.000 воен персонал беше концентрирана во Донбас во зоната JFO.

Тој беше вооружен со повеќе од 2.000 парчиња опрема, вклучувајќи 354 тенкови и 160 MLRS.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа