УДАРНО – КАКОВ ШОК!: Америка попушта? „Санкциите за Русија не се трајни“

Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека санкциите против Русија поради Украина не се планирани како трајни, пренесе РИА Новости.

Американскиот Претставнички дом во четвртокот вечерта усвои закон со кој се укинуваат трговските преференции за Русија, како и за Белорусија, поради нападот врз Украина, што ќе го отвори патот за повисоки царини за увоз за двете земји.

Конгресмените го усвоија законот со 424 гласа „за“ и осум „против“.

Како што продолжи гласањето, 320 конгресмени гласаа за укинување на статусот на „постојани нормални трговски односи“ (ПНТР), пет беа против.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа