Падна аеродромот во Мариупол – Фанатичен отпор на озлогласениот баталјон „Азов“ кон чеченските специјалци – ВИДЕО

Аеродромот во Маријупоље целосно е ставен под контрола на силите на ДПР, јавува дописникот на РИА Новости.

Во исто време, борбите продолжуваат во центарот на градот, одекнуваат експлозии и се слушаат истрели, а главните патишта кои водат до градот се блокирани со барикади.

Народната милиција на Доњецката Народна Република најави целосна денацификација на 53-та бригада на украински војници на рутата Мариупол, која претрпе големи загуби.

Претходно чеченскиот лидер Рамзан Кадиров објави видео од неговите борци во Мариупол.

Како што изјави, влегуваат во секоја куќа и зграда.

Марјупол е сцена на најтешките битки во специјалната операција на руската армија, поради утврдувањето и присуството на злогласниот баталјон „Азов“ во градот, кои пружаат фанатички отпор.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа