ДРАМА НА НЕБОТО, СРЕДБА НА НЕВИДЛИВОТО: Кинези го испратија најмодерниот авион на Ф-35, на  Американците не им се верува ова е чудо (ВИДЕО)

Најмодерните американски авиони Ф-35 имаа блиска средба со најмодерните кинески авиони Ј-20 над Источното Кинеско Море.

Состанокот на два невидливи авиони од петтата генерација го откри американскиот генерал Кенет Вилсбах , командант на американската пацифичка авијација.

Според кинескиот државен медиум „Глобал тајмс“, доколку тој инцидент е вистинит, „веројатно кинеското воздухопловство користело Ј-20 за пресретнување на можни провокативни активности на американските Ф-35 во близина на Кина“ .

 Неодамна имавме приближување на авионите Ф-35 и Ј-20 над Источното Кинеско Море и релативно сме импресионирани од командите и контролата на авионите Ј-20 – изјави американскиот генерал за време на онлајн дискусијата на Јутјуб.

Генералот истакна дека „кинеските пилоти многу добро летаат на Ј-20“ и дека се уште се обидуваат да откријат дали Ј-20 е повеќе сличен на американскиот авион Ф-35, кој е повеќенаменски авион, или авионот Ф-22, ловец кој има способност и да напаѓа цели на земја.

„Глобал тајмс“ наведува дека кинеската армија не го потврдила овој настан, но дека Ванг Ли, пилотот на авионот Ј-20, на кинеската централна телевизија изјавил дека учествувал во рутински контролни мисии над Источното Кинеско Море.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа