Што се случува? Вечерва уапсен еден од најголемите другари на Заев

Бугарската полиција го приведе поранешниот премиер на државата и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, поради злоупотреба на средства од ЕУ. Информацијата ја потврдија и од партијата за локални медиуми.

Полицијата влегла и во домовите на други високи поранешни функционери. Објаснувањето од полицијата е „итна проверка“. Контроли се вршат и во домовите на претставниците на големиот бизнис.

Информацијата од ГЕРБ ја потврдија и високи извори од новата влада, објави 24 часа. Во тек е голема операција низ државата, која е заедничка со Европското јавно обвинителство. Се проверуваат 120 досиеја, изјави извор од кабинетот за медиумот.

Бугарските медиуми јавија дека се приведени Бојко Борисов, поранешниот министер за финансии Владислав Горанов и поранешната шефица на буџетската комисија Менда Стојанова.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа