„Уништување документација за опасни вируси“

Украинските биолаборатории продолжуваат да уништуваат биолошки материјал и документација за истражување на опасните вируси, изјави рускиот началник Игор Кирилов.

„Се уште се добиваат информации за обиди за уништување на биоматеријали и документација во лаборатории во Украина. Знаеме дека за време на ликвидацијата во ветеринарната лабораторија во Хлебодарскоје, на вработените, државјани на Украина, не им било дозволено ниту да влезат во зградата“, изјави Кирилов. нуклеарна и хемиска заштита.

Според Министерството за одбрана на Русија, во обид да се прикријат трагите, биолошкиот отпад од лабораторијата во Хлебодарско бил однесен на 120 километри кон западната граница во реонот на населбите Тарутино и Березино, пренесува Тасс.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа