Руски „потонат“ брод се враќа од мртвите – ВИДЕО

Рускиот патролен брод „Василиј Биков“, кој наводно бил потопен или тешко оштетен од Украинците, е снимен како плови во пристаништето во Севастопол.

На интернет се појавија видеа и фотографии од патролниот брод од проектот 22.160 на руската морнарица „Василиј Биков“ кој плови во пристаништето Севастопол на украинскиот полуостров Крим, а нема видливи оштетувања.

 

Она што е интригантно, според Јутарњи лист, е тоа што претходно беше објавена вест дека украинската армија, наводно, тешко го оштетила, ако не и потонала овој брод во Црното Море пред повеќе од седум дена, со ракети истрелани од брегот.

Видеото во кое се наведува дека „Василиј Биков“ гори по наводниот напад всушност може да покаже комерцијален брод кој бил сериозно оштетен од заскитан руски проектил на почетокот на конфликтот во Украина.

Инаку, „Василиј Биков“ е првиот патролен брод од проектот 22160, кој стапи во употреба, а беше пуштен во употреба во 2018 година.

Руската морнарица сега има три такви бродови во активна служба, сите доделени на Црноморската флота, која Русија ја пресели на Крим откако ја анектираше во 2014 година.

 

Четвртиот брод од проектот 22160 е на тестирање од октомври 2021 година, а уште два се во изградба.

Проектот 22160 е знак на програмата на некои од најмодерните воени бродови во руската морнарица. Уништувањето на еден од нив би било значителна загуба за Русија, па затоа не е чудно што украинските власти објавија дека го уништиле бродот „Василиј Биков“.

Особено затоа што „Василиј Биков“ учествуваше во нападот на украинскиот Змиски остров во западниот дел на Црното Море, а тој напад беше проследен со контроверзни вести. Прво беше кажано дека Русите ги убиле сите украински војници кои одбиле да се предадат, па дури и украинскиот претседател постхумно ги одликувал.

Но, подоцна се покажа дека тие воопшто не биле убиени, туку биле заробени.

(утрински весник)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа