ПУТИН: Враќањето на Крим во Русија беше правилна и навремена одлука – Би било исто како во Донбас

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека враќањето на Крим на Русија е правилна и навремена одлука, доволно е да се погледне што моментално се случува во Донбас.

На состанокот за социо-економскиот развој на Крим и Севастопол, Путин потсети на тешкиот период што се случи во февруари и март 2014 година, кога граѓаните на Крим и Севастопол покажаа невидена храброст и патриотизам спротивставувајќи се на неонацистите и радикалите кои извршија државен удар. во Киев.

„Луѓето на Крим се обединија и победија, тие донесоа свесна одлука да бидат заедно со Русија. Оваа година, која е зад нас, докажа дека одлуката била правилна и навремена. Доволно е да се погледне што моментално се случува во Донбас“, нагласи тој.

Рускиот претседател се осврна и на прашањето за санкциите воведени од Западот против Русија и Крим, велејќи дека иако создаваат бројни проблеми, отвораат и нови можности.

„Јасно е дека развојот на Крим е под влијание на санкциите кои го засегаат банкарскиот сектор, но и испораката на многу производи. Но, иако создаваат одредени тешкотии, ни отвораат и нови можности за сите нас“, рече тој.

Путин предложи и продолжување на рокот за реализација на државниот проект за прашањето за развојот на Крим и Севастопол до 2030 година и ја повика извршната власт да даде предлог за финансирање.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа