Македонија и Србија не може ама ЕУ може да увезува руска нафта – Не ја казнувате Русија, не казнувате нас

Вучиќ: Европскиот совет одлучи – Србија да не увезува нафта од Русија, а ЕУ да увезува

Европскиот совет донесе одлука со која побара Србија да не увезува нафта од Русија.

„Тоа е долга одлука, суштината е дека Европејците си оставија можност да прават бизнис со Гаспромњефт на нивна територија и да увезуваат и извезуваат нафта од Русија, но трети земји каде компаниите и рафинериите се во мнозинска сопственост на Руси не можат да увезуваат руска нафта. “, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Таа одлука ни е чудна, рече Вучиќ, а разговараме со ЕУ, американските партнери и руските партнери.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа