ЕКСПЕРТ ПРЕДВИДУВА АРМАГЕДОН: Запирањето на руската нафта ќе ја принуди Москва да го повлече последниот и најстрашен адут

САД, во позадина на руската специјална операција за денацификација на Украина, може да воведат дополнителни антируски санкции, кои во суштина ќе значат целосно објавување војна.

До ваков заклучок дошол Игор Јушков, експерт од Фондот за национална енергетска безбедност по анализата на состојбите на меѓународната сцена.

 

Во интервју за „Взглад“, Јушков детално зборуваше за новите мерки што Американците можат да ги преземат, а исто така објасни дека тоа може да ја натера Русија да го повлече својот последен и најстрашен адут во оваа невидена економска конфронтација.

Следете ги нашите избрани најдобри вести на нашиот канал „Телеграма“ на телефони со Android преку инсталација на Play Store или десктоп компјутери ТУКА

Пред сè, Игор Јушков го привлече вниманието на фактот дека САД со забраната за испорака на руска нафта може да се впуштат во нов опасен чекор.

Како дополнително економско ограничување, Вашингтон е во состојба да ги прекине испораките на руска нафта на море со примена на неколку дополнителни инструменти за притисок врз меѓународните пристаништа и осигурителните компании.

 

„САД можат да забранат осигурување на бродови и танкери доколку се во контакт со руски пристаништа или руска нафта. Ние немаме многу сопствени танкери за нафта, по правило нашите компании изнајмуваат танкери за нафта“, објасни Јушков.

Според експертите за енергетска безбедност, ваквите мерки, кои би можеле да ги преземат САД, може да доведат до одложување на испораката на руска нафта.

Сепак, тешко дека Русија ќе ги остави таквите антируски напади без одговор, бидејќи ќе спроведе посебна стратегија за казнување на Западот за таквата грубост.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа