Британската разузнавачка служба тврди: Русите се запрени

Руската инвазија на Украина во голема мера е запрена на сите фронтови, соопшти денеска британското Министерство за одбрана, повикувајќи се на најновите разузнавачки податоци.

Во соопштението се додава дека руските сили претрпеа големи загуби во последните денови и постигнаа минимален напредок на копно, море или воздух, пренесува Ројтерс.

„Отпорот на Украина останува силен и добро координиран. Огромното мнозинство на украинска територија, вклучително и сите поголеми градови, останува во украински раце“, се вели во соопштението на британското Министерство за одбрана.

Следете ги нашите избрани најдобри вести на нашиот канал „Телеграма“ на телефони со Android преку инсталација на Play Store или десктоп компјутери ТУКА

(vesti-online.rs)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа