ПУТИН ЈА ПРАША ЕУ: Зошто молчите за вчерашниот криминален чин во Киев?

Европското раководство го игнорираше нехуманиот и криминален чин на Киев, како што е ракетниот напад врз станбената зона во центарот на Доњецк, изјави Владимир Путин.

Тоа го изјави Путин во разговор со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, пренесува прес-службата на Кремљ.

Се истакнува дека Путин и Мишел разговарале за ситуацијата во врска со спроведувањето на руската специјална воена операција за заштита на републиките во Донбас, како и за хуманитарните аспекти, вклучително и мерките за евакуација на цивилите.

„Претседателот на Русија посвети посебно внимание на фактот дека раководството на Европската унија, јавно оценувајќи ги настаните, ја игнорираше вчерашната криминална и нехумана акција на украинската армија – ракетен напад врз станбена зона во центарот на Доњецк со касетна муниција, што резултираше со бројни цивилни жртви“, се нагласува во соопштението.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа