ПЛЕНКОВИЌ ГО демантираше НАТО! Хрватскиот премиер покажа фотографија: Дрон бил вооружен (ВИДЕО)

Хрватскиот премиер истакна дека дронот бил „вооружен“ и ги демантираше зборовите на бриселскиот функционер.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ не се согласил со генералниот секретар на НАТО за степенот на опасност од дронот што падна во Загреб (незабележано прелета од системот за противвоздушна одбрана над трите земји на Алијансата).

Столтенберг рече дека Алијансата не гледа причина да го смета соборениот дрон за „вооружен напад“ бидејќи дронот не бил вооружен. 

Пленковиќ ја покажа фотографијата како доказ

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска на прес-конференција повтори дека дронот што во четвртокот се урна на загрепски Јарун бил вооружен и се расправал со фотографии од трагите од бомбата.

Тој на тој начин ја демантираше денешната изјава на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој рече дека невооружен авион паднал врз Загреб, пренесува Хина.

– Тој авион што се урна во четвртокот, со оглед на тоа што има голема забуна, мораме да ги елиминираме сите можни неточни информации – беше вооружен, рече Пленковиќ на прес-конференцијата.

-Не беше „невооружена“, туку беше вооружена. Сега знаеме, не се знаело во четвртокот вечерта, можеби не се знаело во петокот, но сега се знае“, додаде тој. На прес-конференцијата Пленковиќ покажа фотографии со, како што рече, траги од бомба или експлозив. пронајден.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа