ЗЕЛЕНСКИ ИСКРЕНО: „Украина мора да прифати дека нема да влезе во НАТО“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски призна дека Украина нема да стане членка на НАТО!

– Украина мора да го прифати фактот дека нема да влезе во НАТО – рече Зеленски на состанокот на командантите на Здружените сили, што се одржа онлајн, пренесува РИА Новости.

– Со години слушаме за наводно отворената врата, но слушнавме и дека не можеме да влеземе таму, тоа е точно, тоа мора да го признаеме , рече Зеленски.

Тој уште еднаш го повика НАТО да воспостави зона на забранети летови над Украина, но додаде дека Киев ги разбира последиците.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа