ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ПРЕДУПРЕДУВА НА ДРАМАТИЧНО СЦЕНАРИО: Бојкотот на рускиот гас и нафта може да предизвика масовна сиромаштија и невработеност!

Германија предупреди дека непосреден бојкот на руските испораки на гас и нафта може да му нанесе повеќе штета на сопственото население отколку на Владимир Путин, што ќе донесе масовна невработеност и сиромаштија, пишува британски Гардијан.

„Ако веднаш го префрлиме прекинувачот, ќе има недостиг од снабдување, дури и прекини во снабдувањето во Германија “, изјави министерот за економија и енергија Роберт Хабек за јавниот сервис АРД во неделата, бидејќи најголемата европска економија сака да го диверзифицира своето снабдување со енергија на медиум. термин..

Хабек предвиде „масовна невработеност, сиромаштија, луѓе кои не можат да ги загреат своите домови, луѓе кои остануваат без бензин“ доколку неговата земја престане да користи руска нафта и гас.

Неколку други западни економии зависат од руската енергија како Германија: 55% од природниот гас, 52% од јагленот и 34% од минералното масло што се користи во земјата доаѓа од Русија , за што плаќа стотици милиони евра дневно.

Хабек рече дека неговата влада работи напорно за да се осигура дека Германија е во позиција да се откаже од рускиот јаглен до летото и постепено да ја исфрли руската нафта до крајот на годината, но дека итна забрана за рускиот гас може да ја напушти.

„Со јаглен, нафта, па дури и гас, чекор по чекор сме во процесот на станување независни “, рече политичарот на Зелените. „Но, не можеме да го направиме тоа во еден момент. Горчливо е и не е морално да се признае, но сè уште не можеме да го направиме тоа“.

Соединетите држави, кои увезоа околу 8% од своите потреби за сурова нафта од Русија во 2021 година, објавија забрана за руската нафта минатата недела, додека Обединетото Кралство најави дека постепено ќе престане да увезува руска нафта до крајот на годината.

(Гардијан)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа