Се спрема голема војна! Лукашенко ја повика Кина на разговори

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ги повика кинеските власти да идентификуваат дополнителни начини на соработка, имајќи ја предвид ситуацијата околу Украина.

Според БелТА, Лукашенко дал релевантна изјава на средбата со кинескиот амбасадор во земјава, Кси Ксиаојун.

 

„Во однос на настаните во нашиот регион треба накратко да разговараме за оваа ситуација и да презентираме дополнителни начини на соработка со Народна Република Кина. Истовремено, сакам да нагласам: не инсистирам, во врска со санкциите наметнати на Русија и Белорусија, Кина да сноси одредена одговорност и да изгуби нешто“, рече Лукашенко. Според него, потребно е да се изгради и изнајде модел на односи и соработка кој би одговарал на интересите на двете земји. „Тоа е нашата цел, раководството на нашата земја. Таа секогаш беше таква. Но, сега треба да се прецизираат некои работи“, нагласи тој. Во декември 2021 година, Лукашенко ја потпиша директивата „За развој на билатералните односи меѓу Република Белорусија и Народна Република Кина“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа