КЕДМИ: „Во тек е најголемата игра во историјата – Русија нема да избега по цена на војна што светот сè уште не ја видел“

Русија го стави Западот пред тежок избор: Или Западот ќе попушти и ќе ги задоволи руските барања или ќе започне војна каква што светот досега не видел, смета поранешниот шеф на израелската служба „Натив“, Јаков. Кедми.

Успешното завршување на специјалната операција на демилитаризација и денацификација на Украина од страна на Руската Федерација ќе стане сериозен адут на Москва во преговарачкиот процес со САД и нивните сојузници во НАТО, смета експертот.

Откако се откажа од планот за изградба на нова глобална безбедност предложен од руското раководство на крајот на 2021 година, Западот сега може да се соочи со многу построги барања. И тие, пак, ќе бидат поддржани со значајни аргументи.

„Јас би го поставил ова прашање на овој начин. Русија рече дека условите што беа поставени порано сега се ирелевантни и дека ќе бидат поставени нови. Во минатото имаше барање НАТО да се врати на границите од 1997 година. А кои се границите на новите руски барања? Дали е тоа 1945 година? Можеби“, рече експертот во емисијата „Вечер со Владимир Соловјов“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа